4 proste zasady, które pomogą Ci stworzyć pokój przyjazny dziecku.

4285 wyświetleń 0 Comment
Ile razy myślałaś o zmianach w pokoju dziecięcym? Ile razy zaczynałaś zmiany, za chwile twierdząc, że lepiej nie będzie? Będzie. Pokażę Ci, jak dobrze zagospodarować przestrzeń w pokoju dziecięcym.


1. Zmiany skrojone na miarę potrzeb dziecka


Pierwotnie pokój dziecka miał być neutralny, z biegiem czasu jednak nabrał rumieńców. Ojjj tak, zdecydowanie, w ciąży miałam syndrom wicia gniazda, jak ta największa kwoka. Na szczęście opamiętałem się w porę. Dodatki zbieram od niedawna. Jestem zdania, że urządzanie przestrzeni, pokoju dziecięcego, czy innego miejsca w domu wymaga czasu.

Nie lubię hurtowo, taśmowo, nijakich serii. Być może odwagi nie starcza mi na więcej unikatowych staroci, które bardzo lubię, ale może z czasem? Najważniejsze są strefy i ich funkcje. Przeznaczenie oraz role, jakie mają pełnić. Zastanów się, jakie przeznaczenie będą miały poszczególne z nich. Na tym bazuj i buduj pokój dziecięcy.

Tymczasem w pokoju Heleny stoi drewniana stara szafa i mała płytka szafeczka. Funkcje? Ogromne. Przechowywanie, klimat, zabawa. 


2. Garderoba

W życiu każdej kobiety to zdecydowanie jeden z ważniejszych rozdziałów. Garderoba mniejsza czy większa, ale zawsze pożądana. Drewniana szafa oprócz funkcji przechowywania, pełni rolę głównego zdobnego elementu w pokoju. A zapach szafy? Delikatny zapach drewna? Nie do opisania. Czy Wasze dzieci lubią klamki, klucze, zamki? Wyobraźcie sobie, że takie drzwi z kluczem są zabawą dla dziecka na kilka kwadransów!

Mała drewniana szafka pełni rolę schowka, do którego może dostać się dziecko i bawić się w swoj świat. Odgrywać role. Dodatkowo maskuje zakrytą, nieładną wnękę z rurkami wody, ogrzewaniem. W szafce są różne frukta i cudowności małej Heleny.

Jestem zdania, że magii pokoju dziecka dodają małe, unikatowe drobiazgi. Ubóstwiam dziecięce plakaty, a magia, która od nich bije jest wyjątkowa! Nie wszystko, co w pokoju Heleny przybite jest do sciany, podłogi czy sufitu na wieki. Lubię zmiany, więc wiele ścieżek wciąż mamy otwartych. Helena codziennie dokonuje tymczasowego przemeblowania pokoju!

plakat – mysiogonek 


3. Strefa sypialniana

Ma nie tylko kojarzyć się z błogością, lekkością, snem bez miary, o który dla dziecka modli się każda matka. Ma być tym miejscem i stała się! Tutaj dzieje się „magia”. Ile dałabyś za długie noce dziecka w swojej pościeli, w swojej pierzynie, w swoim własnym łóżku? To dzieje się naprawdę, stwórz wyśnione warunki w strefie sypialnianej dziecka.

Kluczową rolą jest ustawienie łóżka; dziecko powinno czuć się bezpieczne, powinno czuć się przytulnie. Najlepiej, jeśli stoi przy ścianie albo jakiejś bezpiecznej barierze. Tekstylia i pościel to moi przyjaciele, a zarazem sprawcy dobrego snu. Nie rezygnuj z ulubionych tkanin, stwórz delikatne sanktuarium snu, w którym czcisz błogie godziny fruwania w obłokach.

Strefa sypialniana to łóżko, co nad nim, pod nim i obok niego. Sypialnia dziecka to klimat i nastrój, który tworzą ulubione dodatki. U nas księżyc nadaje senny rytm. A senne i śpiące dziewczynki kładą się spać razem z nami. Śpią lalki, przytulanki i wszystkie szmacianki. Nawet książki się zamknęły. A promień księżyca z zastępem swoich gwiazd rzuca niedbale na policzek swój blask, gładząc go i szeptając „dobranoc”.

naklejki ścienne księżyc i gwiazdy – dekornik

narzuta z poduchą – kroomki

 warkocz – Pom Pom 


4. Przechowywanie

Wieczny chaos, bałagan i rozgardiasz? Podczas zabaw to zdecydowana norma, bo dziecko w swoim pokoju podczas zabaw stymuluje rozwój mózgu i gdzież bym śmiała tego zabronić?! Ale u nas nie spotkasz bałaganiarstwa na każdym kroku, po skończonej zabawie każda zabawka wędruje na swoje miejsce i do swojego domu. Poza tym doskonale wiecie, że pokój stymuluje rozwój sensoryczny dziecka i dobrze mieć pod ręką dodatki rozwijające te czynności albo po prostu pod tym katem starać się urządzić pokój dziecięcy. Miło, jeśli dziecko dosięga do większości rzeczy w swoim gniazdku. Szafki, półeczki, wiaderka, skrzynie, worki i szufladki to miejsce największych skarbów, po które dziecko powinno sięgnąć same.

dziewczęce wianki – Clipsmeclipsspinki – kollale


4.7/5 - (6 votes)

Oceń:

4.7/5 - (6 votes)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x