5 powodów, dla których moja córka nosi imię Helena

9112 wyświetleń 7 komentarzy
Właściwie ten post miał powstać rok temu, kiedy pod sercem nosiłam jeszcze swoją córeczkę. Kiedy czekaliśmy z utęsknieniem na pierwszy krzyk. Syndrom wicia gniazda jednak był na tyle duży, że nie w głowie było mi pisanie o wyborze imienia, dylematach, przemyśleniach i sugestiach. Wygrały przygotowania do najważniejszej, najtrudniejszej, ale jakże pięknej życiowej roli. Helena …

Nadal myślę, że nie byłoby tematu, gdyby nie pewna inspiracja (…), w zasadzie mobilizacja. Komentarz, który dodał mi skrzydeł. We wszystkich sytuacjach staram się odnaleźć pozytyw, zatem dziękuję, bo inaczej wpis by nie powstał! 


Wiele przyszłych mam stoi przed wyborem imienia dla swojej pociechy. Przed wyborem, którego dokonałam również ja, prawie dziesięć miesięcy temu. Czym się kierowałam? Co zadecydowało o wyborze imienia dla mojej córeczki? Kto wybierał imię?

Jako mała dziewczynka chciałam mieć córkę o imieniu Patrycja. Jakie to przewrotne, prawda? Pomysł przedszkolaka, wyssany z palca. Nie do końca, ponieważ to imię nosiła moja kuzynka, która przegrała walkę z białaczką. Wszystkie lalki nosiły wtedy to imię, Patrycja. Wydawało mi się ono piękne, czarujące i takie dziewczęce. Patrycja była wszędzie. Ten etap się skończył. Były inne, kolejne. Jeszcze jeden dziecięcy pomysł, który zapamiętałam to Amelia. 

Helena jednak było imieniem, które wiele lat temu mnie urzekło. Z klasą, kobiece, z nutką powagi, ale i czaru. Nie było powszechne, nie było popularne. Było we mnie. Było tym, które wiedziałam, że będę brać pod uwagę, jeśli życie sprawi nam prezent i będziemy rodzicami dziewczynki. Helena – gdziekolwiek czytałam to imię, czarowało mnie, gdziekolwiek je słyszałam hipnotyzowało mnie, przyciągało moją uwagę. Helena to imię, które nosiła moja prababcia, nie zdążyłam jej poznać. Nie znam żadnej innej Heleny. Z opowiadań wiem, że otaczające dawniej nas kobiety o tym imieniu były pogodne, serdeczne, życzliwe, miłe, uczynne, kochające, podtrzymujące ognisko rodzinne, mądre i piękne. Idealne. Takie jak moja córka. Takie, jak i Wasze córki. Jak mają na imię? Pochwalcie się.

Co oznacza imię Helena?

To imię pochodzenia greckiego, oznacza „blask księżyca„.

Najbardziej znaną Heleną jest bohaterka „Iliady” Homera, królewna i królowa Sparty. Synonim kobiecości, zmysłowości i piękna. W swoim postępowaniu pozostaje jednak sprawiedliwa i szlachetna. Niestety bywa również pamiętliwa. Lubi przebywać w towarzystwie, pozostaje niedostępna, ale nie znaczeniem się kierowałam.

Jakie inne imiona braliśmy pod uwagę?

 • Alicja
 • Stefania
 • Zosia
 • Kornelia
 • Julia
 • Amelia
 • Aniela

5 powodów, dla których moja córka jest Heleną

 • W sercu nosiłam ją od lat, więc to wydaje mi się jedynym i ostatecznym argumentem
 • Jest wyjątkowo piękne, nieskazitelne
 • Jest kobiece
 • Jest polskie
 • Jest z klasą i zgodne z moim przekonaniem, jest moje, nasze, ukochane

Zdrobnienia, których używam

 • Helenka
 • Helcia
 • Nela
 • Hela


Myślę, że ile kobiet, małżeństw, rodzin, tyle pomysłów na imiona.
Ile charakterów, ile usposobień tyle propozycji.
Ile przekonań, przeświadczeń tyle sugestii.
Ile doświadczeń, radości i nadziei tyle pięknych, wyjątkowych i trafnych wyborów imion.


P.S. Do autorki komentarza. Patrycjo, nosisz piękne imię!

Oceń:

7
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Agnieszka GawlickaAgnieszkaepiŻaneta GarczyńskaKarolina Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Karolina
Gość

Moja prababcia również miała na imię Helena. Ja jednak, w przeciwieństwie do Ciebie, zdążyłam ją poznać i bardzo dobrze ją pamietam. Miała ogromną klasę i była prawdziwym filarem naszej rodziny. Mam zachowane zdjęcia z jej młodości, więc wiem też, że miała szlachetną urodę. Myśle, że wybraliście piękne imię dla Waszej Dziewczynki. Z całego serca życzę, żeby okazało się dla niej szczęśliwe!

Żaneta Garczyńska
Gość

Miałam sąsiadkę, starszą panią, która nosiła to imię. Była bardzo mądra, doświadczona, a przy tym była dobrym człowiekiem i bez oporów mówiłam do niej „babciu”. Sama zastanawiałam się nad tym imieniem dla mojej córy 🙂

epi
Gość
epi

A ja znam dziewczynę w wieku dwadzieścia parę lat o tym pięknym imieniu. Zresztą powrót do tradycyjnych imion polskich nie jest taki zły. W zalewie Dzessik i Brajanów są jak powiew świeżości. Z imion męskich zawsze podobał mi sie Bolesław ????

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Ja też z początku brałam pod uwagę imię Helena. Jest przepiękne, zgadzam się ❤ tyle, że ja żadnej osobiście Heleny nie poznałam, a moja mama znała chyba 3 albo 4 i powiedziała mi kiedyś, że każda z nich była wyjątkowo nieszczęśliwa. Wryło mi się to w pamięć i jakoś tak nie chciałam ryzykować. Teraz jest Jagna. I nie wyobrażam sobie jej jakoś delikatnej, finezyjnej Heleny, ponieważ jak ta najsłynniejsza Sienkiewiczowska Jagna, jest piękna i dobra, ale też niezwykle charakterna i już teraz broni swojego zdania ???? pozdrawiam gorąco ????