Detoks sokowy szkodzi czy pomaga?

4264 wyświetleń 0 Comment
Jako dietetyk nie widzę potrzeby stosowania detoksu w celu zrzucania masy ciała, stosowanie detoksu długotrwałe przyniesie efekt zupełnie odwrotny od oczekiwanego! Widzę w nim jednak pozytywy pod warunkiem odpowiedniego zastosowania i przedefiniowania!

Czy detoks sokowy ma sens?

Detoks sokowy może być wiosennym jedno lub dwudniowym przerywnikiem, ale nie sposobem na życie, ani też dietą. Nie ma możliwości, żeby detoks sokowy był zbilansowanym programem żywieniowym! 

Istnieje przekonanie, żeby oczyścić organizm trzeba przeprowadzić detoks. Niespodzianka! Ogłaszam wszem wobec, że nic bardziej mylnego! Jeśli posiadasz dobrze funkcjonującą wątrobę i nerki, one są sprawcami Twojego naturalnego detoksu, w który wyposażony jest organizm. Te dwa narządy doskonale usuwają toksyny z organizmu i nie trzeba im dodatkowo pomagać. 


Skąd wziął się pomysł na detox sokowy? 

W 1940 r. pod nazwą „Master Cleanse”, detoks sokowy, miał być antidotum na wrzody żołądka! Natomiast ta metoda nigdy nie została poparta żadnymi badaniami. 
Podeszłam do detoksu sokowego racjonalnie i odpowiedzialnie, więc wzięłam byka za rogi. 
 • Zwiększyłam kaloryczność soków
 • Odpowiednio starałam się dobrać rodzaje soków do pory dnia
 • Piłam soki często, o określonej objętości w równych odstępach czasu
 • Zastosowałam jedynie jeden dzień detoksu sokowego

Niebezpieczeństwo wynika z błędów  

Dieta sokowa nie jest głodówką, ale zaznaczam, że stosowana długofalowo może prowadzić do rozleniwienia jelit i spowolnienia metabolizmu! Skutki długoterminowe są bardziej dotkliwe. Brak dostarczenia białka do organizmu – nawet przez kilka dni – może doprowadzić do utraty masy mięśniowej.

Nie powinnam używać sformułowania „detoks sokowy” w swoim przypadku? Nazwę ten incydent dobowym, jednodniowym postem owocowym, jeśli nie stosowałam detoks sokowego „z definicji” przez bite 5-7-14 dni!

Niestety wyciskając świeże owoce i przygotowując soki pozbywamy się błonnika pokarmowego, który daje uczucie sytości! Stosując dietę przez tydzień lub dwa (o zgrozo!) możesz czuć się nienajedzona i zmęczona. 

Niebezpieczeństwo długotrwałej diety sokowej (lub detoksu sokowego) to szybkie spadki cukru we krwi, ponieważ sokami owocowymi dostarczasz sobie fruktozy. Jej szybkie wchłanianie może powodować też nagłą utratę energii, dlatego podczas detoxu sokowego trzeba systematycznie i o odpowiedniej objętość dostarczać organizmowi soków! 

Detoks sokowy nie jest sposobem na trwałą redukcję masy ciała! To najważniejszy i bardzo istotny przekaz! Najzdrowszym sposobem odżywiania jest zbilansowana dieta i regularne spożywanie posiłków. Jako dietetyk radzę redukcję złych nawyków żywieniowych na stałe!

Czy soki są zdrowe?

Zdecydowanie! Co do tego, nie ma żadnych wątpliwości pod warunkiem, że świeżo wyciskane soki (nie z kartonika z dodatkami!) są urozmaiceniem zdrowej diety, a nie opieramy na nich tygodniowego bilansu. Soki wysokiej jakości oraz koktajle warzywno-owocowe, które występowały w moim owocowym dniu, są świetnym sposobem na przemycenie sporej ilości witamin i dodatkowych składników mineralnych, flawonoidów oraz innych antyoksydantów!

Jak przygotować zdrowy sok? 

Bądź świadoma, co zawiera sok, dlatego najlepiej samemu być jego producentem i przygotować go w domu! 
Jeśli nie masz takiej możliwości kup sok świeżo wyciskany w zaprzyjaźnionym sklepie, śniadaniowni czy kawiarni! Muszą być to soki jednodniowe, świeże, niepasteryzowane, a nie inne udające, że są zdrowe!
 • Nie rozcieńczaj soku!
 • Koktajle owocowo-warzywne z dodatkiem oleju roślinnego mogą być wartościową przekąską między posiłkami
 • Próbuj nowych połączeń smakowych, testuj je zgodnie z sezonowością
 • Do południa postaw na sok owocowy, który Doda energii
 • Przekąskę popołudniową mógłby stanowić koktajl owocowo-warzywny, również ze względu na wartość odżywczą oraz ciut mniejszą zawartość cukrów

W jakich sytuacjach detoks sokowy pomaga? 

Zrobiłam to! Dlaczego zdecydowałam się na jednodniowy detoks sokowy? Dlaczego warto niekiedy zgrzeszyć detoxem?

Dlaczego polecam jednodniowy detox sokowy w przygotowaniu sylwetki do lata? Dieta sokowa czy jednodniowy post mogą odciążyć przewód pokarmowy, polepszyć perystaltykę jelit i przynieść chwilową ulgę.

Jeśli są dni, kiedy czujesz, że nie czujesz dnia, odpadasz i opadasz, i już wiesz, że przyjdzie dzień zajadania stresu oraz dni wypełnione fast foodami to jeden dzień o niższej kaloryczności w ciągu tygodnia, czy jeden dzień na sokach będą mniej szkodliwe, niż cały ten bałagan!


Jesteś w grupie osób, która nie może zrobić jednodniowego postu sokowego?

Oczywiście nawet jednodniowe odstępstwo od racjonalnej diety / przerywnik / post nie jest dla wszystkich! Ze względu na niską podaż energii nie mogą go stosować kobiety w ciąży, mamy karmiące, osoby chore bez konsultacji z lekarzem! Post sokowy jednodniowy może stosować osoba zdrowa!

Jak się przygotować do detoksu sokowego?

Odstaw alkohol, cukier, mięso, nabiał, fast-foody, słodkie napoje i  gluten. Zrezygnuj z kawy i ciemnej herbaty. Na czczo przed posiłkiem wypijaj letnią wodę z sokiem z cytryny, a w ciągu dnia wypijaj minimum 2 l wody. 

Moje przepisy na soki

 • godz.7:30 Grejpfrut, pomarańcza, limonka, mięt
 • godz. 9:30 Jabłko, gruszka, pomarańcza, cytryna
 • godz.11:30 Awokado, pomarańcza, ananas, jarmuż
 • godz. 13:00 Burak, marchew, pomarańcza, jabłko
 • godz. 15:00 Jabłko, gruszka, pomarańcza, cytryna godz. 17:00 Marchew, seler korzeń, jabłko, kurkuma
 • godz. 18:00 Marchew, jabłko, pomarańcza, awokado
Soki piłam o obj. 500 ml w równych odstępach czasu, co 2 godziny. Jak zapisały się w mojej pamięci wrażenia po jednodniowym dniu sokowym? Zdecydowanie utwierdziłam się w przekonaniu, że tydzień „detoxu” byłby dla organizmu ogromnym szokiem. Przede wszytskim stawia pod ścianą wszystkie narządy i układ pokarmowy. Jak żyć, kiedy do funkcjonowania całej skomplikowanej machiny, zwanej ciałem, przez tydzień lub dłużej (uchowaj ..!) dostarczane byłoby tak niewiele? 

W moim przypadku jednodniowy post sokowy odciążył przewód pokarmowy i zdecydowanie poczułam różnicę! Lekko i bez dyskomfortu w przygotowaniach do lata 😉

Możesz wrzucić w swoj plan jeden taki dzień, jeśli masz potrzebę odciążyć jelita, natomiast nie powinno się stosować często takiego schamatu! Jako przeciwniczka głodówek zdecydowanie odradzam natomiast dłuższe stosowanie postu sokowego!


5/5 - (3 votes)

Oceń:

5/5 - (3 votes)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x