Tego się nie spodziewasz! Łuszczyca, wprowadź zmiany w diecie i sprawdź, które są najbardziej skuteczne.

5346 wyświetleń 2 komentarze
Łuszczyca to choroba przewlekła, z okresami zaostrzeń i remisji. Dla jednych mniej dokuczliwa, a innym daje się we znaki i cięższe objawy. Pierwsze oznaki choroby mogą wystąpić w jakimkolwiek okresie życia, ale znacznie częściej rozpoznaje się ją przed 30 rokiem życia. Odpowiednia dieta w łuszczycy może być ważnym czynnikiem w jej leczeniu.

Jeśli masz łuszczycę, wiesz, o czym mówię. Szara łuska i czerwone zmiany, najczęściej dokuczają Ci na skórze głowy, łokci, kolan oraz w okolicy kości krzyżowej i pleców. Masz ochotę założyć długi rękaw, rękawiczki, czapkę oraz dobrze się zamaskować? Zapewniam Cię, że większość osób, która nie zna łuszczycy nie zwraca uwagi na każdą jedną czerwoną kropkę na Twoim ciele. Ale domyślam się, że to duży dyskomfort. Dlatego wychodzę Ci na przeciw. Stworzyłam wskazówki dietetyczne, które będą pomocne przy leczeniu łuszczycy. Pamiętaj, oprócz diety ważne są jeszcze czynniki środowiskowe, jak stres, alkohol, urazy fizyczne, infekcje, nikotyna i oparzenia słoneczne.




Otyłość to czynnik podnoszący ryzyko występowania łuszczycy


Łuszczyca kojarzona jest z zaburzeniami metabolicznymi: cukrzyca, otyłość, zaburzenia gospodarki lipidowej i nadciśnienie tętnicze. Okazuje się, że BMI 26-29 podwyższa ryzyko wystąpienia łuszczycy, a BMI powyżej 29 zwiększa je dwukrotnie. W przypadku otyłości udowodniono, że po zastosowaniu odpowiedniej terapii żywieniowej oraz redukcji masy ciała, oczywiście w połączeniu z leczeniem farmakologicznym, w znacznej mierze można wysłużyć okres remisji.


Tkanka tłuszczowa a stan zapalny


Tkanka tłuszczowa to swoisty „twór” produkujący czynniki o właściwościach prozapalnych (chemiokiny, cytokiny), przyczyniając się rzecz jasna do rozwoju cukrzycy typu II czy dyslipidemii. Są w niej obecne tez makrofagi odpadające za rozwój reakcji zapalnej. W sytuacji nagromadzenia tkanki tłuszczowej mamy do czynienia z błędnym kołem, który prowadzi do stanu zapalnego wywołanego metabolicznej przez nadwyżki żywieniowe. Między innymi dlatego terapia żywieniowa i odpowiednia dieta w łuszczycy może przyczyniać się do ograniczenia procesów zapalnych.



Zalecenia dietetyczne w leczeniu łuszczycy


  • Wiecie, że pacjentów z łuszczycą charakteryzuje niższe stężenie aktywnej formy witaminy D? Dlatego należy o nią zadbać i wprowadzić wraz z dietą.
  • Unikaj alkoholu.
  • Unikaj czerwonego mięsa, podrobów, tłuszczów pochodzenia zwierzęcego.
  • Spożywaj produkty, które są źródłem antyoksydantów (owoce, warzywa).
  • Spożywaj produkty bogate w kwasy omega-3, ponieważ hamują rozwój dyslipidemii, działają przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo.
  • Omega-3 w jedzeniu to tłuste ryby morskie, tran, olej rzepakowy, olej lniany). Zdaniem naukowców zaleca się spożycie 170g dziennie ryb morskich lub 1,8g / dobę oleju rybnego.
  • Unikaj wysoko przetworzonej żywności.
  • Spożywaj produkty zawierajace selen, m.in. pestki dyni, ryż, owies.
  • W przypadku podejrzenia nietolerancji glutenu należy zastosować dietę bezglutenową.
  • Wspomnę, że nietolerancja glutenu prowadzi do zmiany struktury jelita i jednoznaczne jest to z gorszym wchłanianiem składników odżywczych, które niesie ze sobą dieta. Zatem składniki odżywcze nie spełniają wtedy swojej funkcji. 


Uważam, że każde zalecenia dietetyczne powinny być potraktowane indywidualnie, ponieważ każdemu towarzyszą inne objawy i dolegliwości.

Najważniejsze to utrzymanie prawidłowej masy ciała, spożycie większej ilości surowych warzyw i owoców, zwrócenie uwagi na kwasy omega-3, co przyczynia się do poprawy oraz obniżenia ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych.o
4.7/5 - (4 votes)

Oceń:

4.7/5 - (4 votes)
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
ala
ala
6 lat temu

Przestrzegam przed lekami sterydowymi, zwłaszcza w przypadku małych dzieci! Sterydy działają szybko i dają dobre rezultaty, ale niestety na krótko, potem już jest tylko gorzej – skóra przyzwyczaja się do nich i potrzebuje coraz większych dawek. Jest bardzo duże ryzyko wystąpienia poważnych efektów ubocznych; zaniki skory w miejscach, gdzie łuszczyca występuje najczęściej, może wystąpić również depresja polekowa i naprawdę wiele innych. Po wielu latach stosowania sterydów zmiany są nieodwracalne, lekarze, którzy tak beztrosko przepisują te maści zachowują się wyjątkowo nieodpowiedzialnie. U mnie nic tak dobrze nie działa jak delikatne preparaty, najlepiej 100% ziołowe. Trudno takie znaleźć nawet w aptece. Ja… Czytaj więcej »

2
0
Would love your thoughts, please comment.x