DZIEWCZĘCA TOŻSAMOŚĆ. NIE KRADNIJ JEJ SWOJEJ CÓRCE!

2225 wyświetleń 2 komentarze
Był późny wieczór. Po cichu zakradłam się do jej pokoju. Usiadłam, żeby schwycić ją za drobną, małą rączkę, żeby popatrzeć na jej delikatne rysy i moje piękne, jasne włosy. Wspomnienia przyszły same, bo przecież to, co było rok czy dwa lata temu, to już też wspomnienia, prawda? Jednak, w tym samym monecie przyplątały się obawy. Czy moja córka, aby na pewno ma wszystko, czego potrzebuje?


TOŻSAMOŚĆ 

Dwa lata mojej nowej, lepszej tożsamości. Być mamą. Choć przyznam, były dni, kiedy myślałam, że ją stracę – tożsamość. Trudy macierzyństwa są częścią każdej z nas, zapisują się na zawsze. Jakakolwiek decyzja w związku z wychowaniem dziecka, okupiona jest pracą, przemyśleniem czy poświeceniem. Każda z nas ma inną definicję macierzyństwa i te wszystkie są najlepsze. 
Wracając do tamtych pierwszych chwil, kiedy moja córka pojawiła się na świecie, teraz bez jakichkolwiek trosk, wizualizuję obrazy jedynie cudownej, małej istoty z tymi ogromnymi,  pełnymi ufności i miłości oczami. Z tamtego dnia pamiętam wszystkie zapachy, dźwięki i wspierające mnie osoby. A każde wypowiedziane wtedy słowo zapadło mi głęboko w pamięć. I to one zdefiniowały moje życie na nowo. Zostałam mamą. 
To dni i momenty tak dobre, że jak te najwspanialsze lata mojego dzieciństwa, będą do mnie wracać. Dziewczęcość, niewinność, ach te kanony. Z głębszej i dojrzalszej perspektywy, teraz nieco inaczej patrzę na dzieciństwo i swoje rówieśniczki. Potrafię inaczej ocenić dziewczęce lata.


DO CIEBIE NALEŻY DECYZJA, JAKĄ KOBIETĄ BĘDZIE TWOJA CÓRKA

Delikatnie głaszczę ją po policzku. To moja córka. Nauczyła mnie kolejnego etapu miłości. Bezgranicznie kochającej, pełnej nadziei, pokory, dystansu zarazem, nasyconej radością i zrozumieniem. Nic większego, niż dokładnie to, nie istnieje. Dlatego chcę dać jej wszystko i jeszcze więcej, chcę dać jej możliwość bycia kobietą, jaką zapragnie być. 
Córeczko, chcę Ci dać możliwość odczytania siebie i spełniania się właśnie w roli, którą Ty dla siebie widzisz. Ty i nikt inny. Chcę dać Ci niezależność, wolność i siłę. 
Jako mama, chcę stworzyć swojej córce możliwości, by swoją kobiecą energią tworzyła to, co zechce. 


NIEWYSTARCZAJĄCO IDEALNE

Z każdej strony jesteśmy epatowani idealnymi obrazami ciała. Tylko tyle albo aż tyle, dla mnie to za dużo. Niestety dla innych, nadal zbyt mało wyznaczników ideału. Istnieją próby zahamowania tego zjawiska np. odrobinę większe modelki, ale tylko odrobinę, bo nadal promowany jest look ultradziewczęcej, dziecięcej wręcz sylwetki. Wystarczy sięgnąć do kolorowej prasy, gdzie o idealną sylwetkę biją się, co raz to lepsze diety cud. A w katalogach zabawek dziecięcych, Barbie nadal przykuwają wzrok swą nienaganną sylwetką. Racja, te lalki zmieniły się nieco, ale nie na tyle, by zmienić postrzegania dziewczynek o dojrzałych kobietach, matkach. 
Apeluję do nas, matek! Córki nas obserwują i słyszą. Chłoną to, jak nazywamy siebie brzydkimi i niespełnionymi. Słyszą, że jesteśmy niezadowolone z siebie, jak niewystarczająco szczupłe, niewystarczająco idealne, mądre (…) Po prostu zawsze niewystarczające.

CZY NASZE CÓRKI TEŻ MAJĄ POSTRZEGAĆ SIEBIE W TEN SPOSÓB?

Chciałabym, byśmy pokazywały naszym dzieciom, że nie ciało jest podstawą budowania własnej tożsamości! Tożsamość to znacznie więcej. Zawsze byłyśmy postrzegane przez pryzmat urody, oceniane za wygląd. Czy to wystawa psów rasowych, pytam się? Nieładnie zabrzmiało, ale latami nasycano nasze babki i matki podobnym przekonaniem. Dzisiaj ciało, w kulturze konsumpcji, stało się towarem. Jesteśmy oceniani na postawie tego, jak się prezentujemy. Nie chcę takiego świata dla mojego dziecka! A Ty?


WIADOMOŚĆ, KTÓRA DOTRZE DO TWOJEGO DZIECKA

Nawet, jeśli w pozytywny sposób skupiasz się na swoim odbiciu w lustrze, przekazujesz dziecku pewną, konkretną wiadomość. Że to, co się liczy to zadbane ciało, a nie to, ile książek przeczytałaś i co o nich sadzisz, czy jesteś serdeczna, prawdziwa, przyjacielska albo inteligentna. Dzisiaj kładzie się nacisk na to, żeby „dobrze wyglądało”, a nie na to, by było prawdziwe. Jestem zwolenniczką wiarygodności i autentyczności, których teraz deficyt. Trudno pogubić się w gąszczu przybranych (albo zrobionych) masek. A gdzie w tym wszystkim ja, Ty i nasze dzieci? Widzisz tu miejsce dla siebie? Jesteś na tyle silna, odważna, by wyznaczyć nową drogę? By pokazać córce, jak dobrze żyć po swojemu, bez presji?

Helenko, rośnij w przekonaniu, że możesz dokonać wszystkiego. Życzę Ci Helenko, byś wzrastała w zgodzie ze sobą, wyzwolona z presji społeczeństwa, wolna od oczekiwań i narzuconych, z góry przypisanych ról oraz schematów. Możesz też prowadzić zwykłe, przeciętne życie, które jest równie szczęśliwe, jak wyżyny (różnie rozumianego sukcesu, czasem błędnie) sukcesu. Bo prawdziwe szczęście daje życie po swojemu. W tym jest klucz.
Nie pozwól, by od Ciebie oczekiwano. Nie żyjesz po to, by spełnić oczekiwania innych, pamiętaj o tym! Nie musisz być bardziej wrażliwa niż inni, nie musisz też dominować, nie musisz być bardziej posłuszną, tylko dlatego, że jesteś kobietą. 
Chcę, żebyś córeczko, była przekonana o swoim, byś była pełna energii i wiary, że możesz wszystko. Helenko! Możesz grać w piłkę, grać na fortepianie, wspinać się po drzewach, możesz mieć poobdzierane kolana, możesz być zła, możesz być uśmiechnięta. Możesz być sobą! Kocham Cię zawsze i o każdej porze, Twoja Mami! 
A nam, mamom, w tym iście urokliwym dniu, którego radości zbieramy codziennie, życzę tego, by zawsze na swój sposób odnajdywały się w podwójnej roli, jaka w dzisiejszym świecie została nam narzucona. Roli silnej niezależnej, pracującej kobiety. Jednocześnie niewinnej, subtelnej, z zaciśniętymi kolanami i dłońmi na nich, a przy tym idealnej matki, nad życie kochającej. Takie jesteśmy. Kocham Was! 
Helenko, bądź dzielna i bądź sobą. 


DREWNIANY WÓZEK – KOŁODZIEJCZYK DESIGN
SPINKA MOTYL – KOLLALE 
DZBANEK DO WODY Z FILTREM – DAFI
SUKIENKA HELENY – KOŁODZIEJCZYK DESIGN
RÓŻOWY LNIANY SZAL – TAFTYLI

5/5 - (6 votes)

Oceń:

5/5 - (6 votes)
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Amelia
Amelia
5 lat temu

Ten tekst wiele mi pokazał. Dziękuję ♥

2
0
Would love your thoughts, please comment.x