Owocowe musy i smakołyki, czyli ciąg rozszerzania diety dziecka.
Stabilizacja. Czy taki czas istnieje podczas rozszerzania diety dziecka? Tak. Czas, w którym dziecko zaakceptowało nowy smak i czeka na kolejny. Czeka? Prawdopodobnie to my tupiemy niecierpliwie w miejscu, by dać kolejny krok do przodu. To moment, od którego odbijasz się o level wyżej, on zawsze cieszy mnie najbardziej. Po czym zaczynają się testy kolejnych nowych i wybitnie lubianych bądź nie smaków! Wracamy do punktu wyjścia i tak w kółko.
Zestaw Kiinde |
Sprawdzone sposoby na smaczne testowanie? Wydaje się, że jest ich mnóstwo, bo to prawda. Nie bój się eksperymentować. Wprowadziłaś już warzywa, kleiki, kaszki i smakujecie w owocach? My tak! Helena zajada się już surowymi jabłuszkami i bananami. Pierwsze podejścia były pysznie śmieszne! Miny, grymasy przeplatane z wyrazami zachwytu. Surowe jabłuszko postanowiłam wprowadzić w momencie, kiedy zauważyłam, że Helka ma problem z wypróżnieniem. Udało się, lżej na brzuszku.
Jak owoce podaję?
Zaczynałyśmy od ugotowanych, lekkich w konsystencji, przetartych. Smakowały bardzo, tradycyjnie pierwsze w miseczce wylądowało jabłko, później banan, malina, brzoskwinia, mango, truskawka. W zasadzie wszystko. Maliny przetarte z pestkami działają cuda, poprawia się perystaltyka jelit, mają właściwości zdrowotne (o domowych specyfikach na przeziębienie dla mam poczytasz TUTAJ). Sprawdza się też łyżeczka i zestaw od Kiindepolska, dzięki której Helka sama dozuje sobie ilość owocu. Cieszę się, bo komponuję różne miksy owocowe i owocowo-warzywne! Zdajecie sobie sprawę, gdzie też te moje kulinaria lądują nie licząc brzuszka Heli? Tak, dosłownie wszędzie, ale czego nie robi się dla dzieci! Ostatnio Helena je już większe kawałki owoców, co nie sprawia jej większej trudności. Próbuje trzeć zębami jabłka i gryzie banany, achhh cóż za postęp!
Pamiętaj, że dziecko może i ma prawo próbować wszystkich owoców. Nie ma tabel, schematów, wytycznych, wykresów, które zabraniałaby spożywania konkretnych. Nie ma rygorów ile i jak często (…), więc nie ograniczaj smaków dziecku. Niech smakuje nowych i innych, wcześniej nieznanych. Sezonowość i podanie tego, co aktualne to najlepsze rozwiązanie! A kiedy przyjdzie pora na cytrusy np pomarańcza, nie martw się. Nie ma przesłanek o sensie wykluczania z diety dziecka produktów alergizujących.
Moje przepisy na musy owocowe i owocowo-warzywne:
Bananowo-jabłkowy
Gotuję jabłko do miękkości w odrobinie wody i dodaję banana. Rozgniatam go widelcem. Gotuję i duszę pod przykryciem jeszcze chwilę. Nie dosładzam! Gotowe!
Jabłowo-malinowy
Jabłko gotuję do miękkości w odrobinie wody i dodaję maliny. Owoce gotuję i duszę jeszcze chwilę razem. Nie dosładzam! Wybierz dobre, sprawdzone i dość słodkie owoce.
Mango-jabłko-banan
Mango obieram, kroję w kostkę. Gotuję w odrobinie wody. Mango gotuję odrobinę dłużej. Dodaję obrane jabłka i banana. Owoce gotuję razem jeszcze chwilę. Nie dosładzam!
Dynia-jabłko
Dynię obieram i kroję w kostkę. Gotuję do miękkości w małej ilości wody. Dodaję obrane jabłka. Całość gotuję i duszę pod przykryciem jeszcze chwilę. Nie dosładzam.
Musy przelewam do woreczków, zakręcam gumową łyżeczką. Gadżet kiindepolska sprawdza się też na wyjazdach, no i ma drugą, ukrytą, ale odkrytą przez Helenkę funkcję – gryzaka! Helena lubi też jeść owoce w całości. Bawi się, testuje i smakuje nowości. Mieszaj smaki, funduj nowe doznania sensoryczne dziecku.
Zwykłe, ale zwracam uwagę, żeby były dojrzałe ????
A owoce typu banan podajesz zwykłe czy jakiejś bio?