Czy mleko krowie można podać niemowlakowi? Kiedy je wprowadzać? W swojej pracy najczęściej spotykam się z konkretnymi pytaniami: co może jeść niemowlę, kiedy i w jakich ilościach wprowadzić nowy produkt. Niektóre z nich dotyczą mleka krowiego, bo panuje duży chaos w tym temacie. Krótko i ma temat o mleku krowim.
Kiedy wprowadzić do diety dziecka mleko krowie?
Mleko krowie może być podane najwcześniejszej w 12 m.ż. dziecka. Kozie i owcze podobnie, bo najwcześniej po 12 miesiącu życia. Nigdy nie powinno ono jednak zastępować mleka matki! To absurd! Modyfikowanego też nie! A kysz!
Jak wprowadzać mleko krowie?
Mleko krowie wprowadzamy jako dodatek do diety. Wprowadzamy je jako nowy produkt spożywczy, o który zostanie wzbogacony jadłospis dziecka. Nie powinno przekraczać się ilości 500 ml dziennie. Mleka krowiego nie należy się bać, ale wprowadzać go z głową i rozsądkiem. Co za dużo to niezdrowo, ale wszystko jest dla ludzi. W przypadku tych najmniejszych istot, powinniśmy szczególnie zadbać o to co i kiedy wprowadzamy do diety.
Najlepiej zacząć od podania niewielkich ilości fermentowanych produktów mlecznych, którymi są jogurty naturalne, kefiry i maślanki. Zacznij od podania łyżeczki, jednej, dwóch (…)
Alergia na mleko krowie
Białko mleka krowiego może działać drażniąco na przewód pokarmowy i trzustkę. Reakcja alergiczna na białka mleka krowiego bardzo często łączy się z alergią na soję. Dzieci z alergią na białko mleka krowiego często reagują alergicznie też na wołowinę, cielęcinę, mleko kozie i owcze.
Większość dzieci między 18 a 32 miesiącem życia samoistnie wyrasta z alergii na białko mleka krowiego. Hurra!
Zgodnie z aktualnym stanowiskiem Komitetu Żywienia ESPGHAN mleko krowie nie powinno być GŁÓWNYM NAPOJEM przed ukończeniem 12 miesiąca życia. Mleko krowie to tylko dodatek do aktualnie rozszerzanej diety dziecka.
Eliminacja alergenu z organizmu
Białko mleka krowiego eliminowane jest z organizmu dość długo, bonnawet ponad cztery tygodnie. A całkowite oczyszczenie organizmu z białka krowiego trwa około 10 tygodni. Pierwsza poprawa widoczna jest po 2-3 tygodniach od eliminacji białka krowiego i alergenów towarzyszących.
Skutki zbyt wczesnego podania mleka krowiego dziecku
Zbyt wczesne wprowadzenie mleka krowiego może prowadzić do:
- mikrokrwawień z układu pokarmowego
- do nadmiernego obciążenia organizmu białkiem, co może prowadzić do przeciążenia nerek
- ze względu na niska zawartość żelaza w mleku krowim jego późniejsze wprowadzenie do diety chroni przed niedokrwistością z niedoboru żelaza.
Uwaga!
Przede wszytskim, jeśli karmisz piersią dziecko nie potrzebuje żadnego innego mleka. Jeśli karmisz piersią nie gotuj kaszek, owsianek (…) na mleku krowim ani modyfikowanym – wystarczy woda.
Uwaga!
Zalecenia mówią, że opóźnienie wprowadzenia produktów alergizujących do diety dziecka nie obniża skłonności do alergii. Produktami tymi są: mleko krowie, jaja, orzeszki ziemne, inne orzechy, ryby i owoce morza.