Kiedy wprowadzić mleko krowie? Rozszerzanie diety dziecka

23096 wyświetleń 0 Comment
Czy mleko krowie można podać niemowlakowi? Kiedy je wprowadzać? W swojej pracy najczęściej spotykam się z konkretnymi pytaniami: co może jeść niemowlę, kiedy i w jakich ilościach wprowadzić nowy produkt. Niektóre z nich dotyczą mleka krowiego, bo panuje duży chaos w tym temacie. Krótko i ma temat o mleku krowim.

Kiedy wprowadzić do diety dziecka mleko krowie?


Mleko krowie może być podane najwcześniejszej w 12 m.ż. dziecka. Kozie i owcze podobnie, bo najwcześniej po 12 miesiącu życia. Nigdy nie powinno ono jednak zastępować mleka matki! To absurd! Modyfikowanego też nie! A kysz!Jak wprowadzać mleko krowie?

Mleko krowie wprowadzamy jako dodatek do diety. Wprowadzamy je jako nowy produkt spożywczy, o który zostanie wzbogacony jadłospis dziecka.

Nie powinno przekraczać się ilości 500 ml dziennie. Mleka krowiego nie należy się bać, ale wprowadzać go z głową i rozsądkiem. Co za dużo to niezdrowo, ale wszystko jest dla ludzi. W przypadku tych najmniejszych istot, powinniśmy szczególnie zadbać o to co i kiedy wprowadzamy do diety. 

Najlepiej zacząć od podania niewielkich ilości fermentowanych produktów mlecznych, którymi są jogurty naturalne, kefiry i maślanki. Zacznij od podania łyżeczki, jednej, dwóch (…)
Alergia na mleko krowie


Białko mleka krowiego może działać drażniąco na przewód pokarmowy i trzustkę. Reakcja alergiczna na białka mleka krowiego bardzo często łączy się z alergią na soję. Dzieci z alergią na białko mleka krowiego często reagują alergicznie też na wołowinę, cielęcinę, mleko kozie i owcze.

Większość dzieci między 18 a 32 miesiącem życia samoistnie wyrasta z alergii na białko mleka krowiego. Hurra!

Zgodnie z aktualnym stanowiskiem Komitetu Żywienia ESPGHAN mleko krowie nie powinno być GŁÓWNYM NAPOJEM przed ukończeniem 12 miesiąca życia. Mleko krowie to tylko dodatek do aktualnie rozszerzanej diety dziecka.


Eliminacja alergenu z organizmu 


Białko mleka krowiego eliminowane jest z organizmu dość długo, bonnawet ponad cztery tygodnie. A całkowite oczyszczenie organizmu z białka krowiego trwa około 10 tygodni. Pierwsza poprawa widoczna jest po 2-3 tygodniach od eliminacji białka krowiego i alergenów towarzyszących.
Skutki zbyt wczesnego podania mleka krowiego dziecku


Zbyt wczesne wprowadzenie mleka krowiego może prowadzić do:

  • mikrokrwawień z układu pokarmowego
  • do nadmiernego obciążenia organizmu białkiem, co może prowadzić do przeciążenia nerek

  • ze względu na niska zawartość żelaza w mleku krowim jego późniejsze wprowadzenie do diety chroni przed niedokrwistością z niedoboru żelaza. 


Uwaga!

Przede wszytskim, jeśli karmisz piersią dziecko nie potrzebuje żadnego innego mleka. Jeśli karmisz piersią nie gotuj kaszek, owsianek (…) na mleku krowim ani modyfikowanym – wystarczy woda.


Uwaga! 

Zalecenia mówią, że opóźnienie wprowadzenia produktów alergizujących do diety dziecka nie obniża skłonności do alergii. Produktami tymi są: mleko krowie, jaja, orzeszki ziemne, inne orzechy, ryby i owoce morza.

4.5/5 - (14 votes)

Oceń:

4.5/5 - (14 votes)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x