Najlepszy pomysł na wielkanocne ozdoby. Naturalnie barwione pisanki!

2412 wyświetleń 0 Comment
Wydaje się, że świąteczny czas właśnie nastał. Dookoła widzę wielkanocne atrybuty, jedne bardziej, inne mniej trafiające w mój gust. W domu iście radosna atmosfera. Pierwsza Wielkanoc z Heleną, wiec postanowiłam sama zadbać o pisanki, ale w tym roku też o kraszanki. Przygotuję świąteczne jaja, a przy okazji upiekę pyszne, tradycyjne babki. Co roku kuszą i podobają mi się kolorowe, barwione jajka – kraszanki. To może je zrobię? Ugotuję? Pomaluję? Zamoczę w barwniku? Czemu nie, im mam mniej czasu, tym jakoś bardziej zorganizowana jestem. Użyłam tylko tych naturalnych barwników. Tymi najpiękniejszymi efektami dzielę się z Wami. Zobaczcie, co natura może zdziałać. Delikatne, niespotykane kolory. Mazgaje, nierównomierna struktura i deseń – tak to o jajkach. Cudne? Zdecydowanie nie dostaniesz takich w sklepie. Stworzyłam swoje unikatowe. Uzyskałam jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne wielkanocne kraszanki. Moje i Helenki. Nasza pierwsza, wspólna Wielkanoc. Wyjątkowo rodzinnie, radośnie, jak na ten czas przystało. Wiosennie i kolorowo. (A o tym, kiedy wprowadzać do diety dziecka jajka pisałam w poście Jak bezpiecznie wprowadzać produkty alergizujące?) Jak uzyskać takie kolory?
  • Jajko złoto – brązowe. Potrzebowałam łusek cebuli, dość sporo. Mały woreczek. Jajko gotowałam w nich około 15 minut. Im dłużej, tym kolor intensywniejszy! Takie jajko szykujemy z Helenką do święconki.
  • Jajko niebieskie – habrowe. Użyłam wywaru z czerwonej kapusty. Wcześniej 1/4 główki kapusty ugotowałam z 3 łyżkami octu i szklanką wody przez około 30 minut. Jajka ugotowane wcześniej na twardo, w wywarze zostawiam na tak długo, aż uzyskam ciekawy efekty. Wybór należy do Ciebie. Moje jajka w wywarze z czerwonej kapusty moczyły się około 6 godzin. Piękne te pęknięcia, prawda?
  • Jajko intensywnie żółte, piękne i złote. To kurkuma nadaje tego złocistego koloru! Do 2-3 szklanek wody dodałam 3 pełne łyżek tego żółtego proszku i 2 łyżki octu. Całość zagotowałam. Ugotowane wcześniej na twardo jajka moczyłam przez godzinę. Tak intensywny kolor jajka uzyskały już po 15-20 minutach. Zauważyłam, że do barwienia kurkumą lepiej wybierać jasne jaja. Barwik wygląda lepiej i skorupka przyjmuje intensywniejszą, oryginalną barwę.
  • Jajko różowo – wiśniowe. Skąd ten efekt? To sok z buraka. Zagotowałam go z 3 łyżkami octu. Ugotowane na twardo jajka moczyłam 6 godzin, ale podobny efekt uzyskany był już po 2 godzinach. Ten kolor jest wyjątkowy! A taką strukturę i deseń uzyskałam dzięki przetarciom i delikatnym osuszaniem szmatką. Do przygotowania tego koloru możesz też użyć wywaru z buraka.
Spróbujcie wrzucić do naturalnego barwnika pęknięte jajko! Według mnie efekt będzie jeszcze piękniejszy. Zaprojektuj jajko sama, bo to super zabawa. Testuj, zmieniaj, mieszaj barwniki. Stwórz, najpiękniejsze i jedyne w swoim rodzaju jajka! Wyjątkowe, bo tylko Twoje. Po garść wielkanocnych inspiracji udałam się też do magicznego miejsca. Nie ma tam przestrzeni, która byłaby nieprzemyślana. Każdy kącik kusi uroczym drobiazgiem, przyciąga wzrok i kusi.
5/5 - (2 votes)

Oceń:

5/5 - (2 votes)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x