Rozszerzenie diety. Podczas tego wyzwania każda z mam przeżyła niejeden dylemat. Również ten dotyczący wyboru kaszki. Po pierwsze: gotowa czy domowa? Po drugie: jaki rodzaj? Po trzecie: gluten czy gluten free?
Uspokoję Was. Ciągle rośnie wybór produktów – również kaszek – w tym ekologicznych. Tak! Tych ze wspaniałym składem, którym mogę przyklasnąć. Niestety obok nich, są też te, których etykieta odstrasza. Wręcz proszą się o eliminację cukru, aromatów i innych niepotrzebnych dodatków! Kolejny raz apeluję – RODZICU TY DECYDUJESZ (TUTAJ przeczytasz o trudnych decyzjach i wprowadzaniu nowych pokarmów do diety dziecka).
Od początku.
Rozszerzamy dietę, więc wypadałoby wiedzieć, które zboża zawierają gluten, które są gluten free.
Zboża zawierające gluten: owies, żyto, jęczmień, pszenica (+ WSZYSTKIE jej odmiany: kasza manna, kuskus, orkisz, durum)
Nie zawierające glutenu: amarantus, ryż, kasza jaglana, kukurydziana, gryczana, komosa ryżowa.
Wprowadzając kaszki prawdopodobnie zaczniesz od tych najprostszych, najmniej licznych składem. Bezmlecznych, bezglutenowych, bezsmakowych. Choć ja zaczęłam od tych z glutenem (przygotowuję swoje, domowe – przepisy niżej). Obecne zalecenia WHO mówią, że gluten można wprowadzać łącznie z innymi pokarmami – w podobny sposób. Natomiast naturalne było, że dziecko nie zjadało dużych ilości, wręcz zdecydowana większość lądowała na śliniaku, krzesełku, na mnie i wszystkim innym, ale nie w żołądku. Stąd mogę powiedzieć, że samoistnie przeszłyśmy ekspozycje na gluten (o tym wyczerpująco kolejnym razem!)
Na co zwracać uwagę wybierając kaszkę?
Na jej SKŁAD! Absolutnie zbędne są:
cukier, aromaty, regulatory, emulgatory, olej palmowy, syrop glukozowy … Im dłuższa lista, tym gorzej. Kupując kaszkę chcesz, by była najprostsza i najzdrowsza. Zastanów się czy Twoje dziecko potrzebuje regulatorów kwasowości albo dodatkowych porcji cukru? Zdecydowanie nie. Podobnie, jak my, dorośli nie potrzebujemy osłodzonej herbaty, kawy (…) to nasz wybór i nasza ŚWIADOMA (dodam: choć nie najlepsza) decyzja. (TUTAJ mamo znajdziesz przepis na słodkie, zdrowe batony do niekoniecznie słodkiej kawy!)
Kolejny etap. Smak.
Chcesz, by dziecko poznawało nowe smaki. Na rynku roi się od kaszek smakowych, słoiczków, wyciskanych tubeczek i innych specyfików. Podając dziecku kaszkę zdecydowałam się dodawać owoce przygotowane przeze mnie wcześniej. Nic bardziej prostego. Do wyboru mamy letnie i jesienne jabłka, maliny, dojrzałe banany. Zdaję sobie sprawę, że nie zawsze jest czas, między praniem, pieluchami, kąpaniem, psem i zakupami, by przygotować jabłko, rozgnieść banana, maliny (…) ale namawiam i zachęcam. Zwróćcie też uwagę na sezonowość produktów, to ważne. Lepiej podać dojrzały, soczysty i smaczny owoc dziecku, niż ten, który jedynie na wierzchu udaje dojrzały i aromatyczny, niejednokrotnie podrasowany chemią, by kusząco wyglądać. Zgadzam się, jeśli trafiłaś na porę ubogą i nieobfitującą w owoce, a chcesz by dziecko poznawało nowe smaki możesz skusić się na słoiczek. Choć zawsze latem możesz przygotować kilka sztuk, by zimą mieć pewność jakości i tego, co w słoiczku ląduje!
Plusy z przygotowania swoich dań dla dziecka:
- Wiesz co jest w środku
- 100% produktu / owoców / warzyw / mięsa
- Dodajesz, co uważasz za słuszne
- Łączysz smaki, których nie widziała niejedna półka sklepowa
- Ekonomicznie i tanio
PRZEPISY NA DOMOWE KASZKI:
Kaszki, które dostaniesz w sklepie: ogólnodostępne (straszą swoim składem), ekologiczne (droższe, ale jakościowo lepsze) lub domowe, które możesz przygotować sama (pewne i dobre!).
Od czego zacząć?
Podstawy, nasza baza kaszek:
Ryż – źródło potasu, magnezu, żelaza, cynku, witaminy E, witaminy B, błonnika pokarmowego i węglowodanów. Zawiera cenne białko, ponieważ składa się z aminokwasów egzogennych (sam nie wytwarza organizm)
Amarantus – zawiera duże ilości białka (skwalenu), żelazo, wapń, magnez, błonnik pokarmowy i witaminy A, D, C i E.
Płatki owsiane – zawierają selen, magnez, białko, aminokwasy, witaminy z grupy B, błonnik pokarmowy.
Kasza kukurydziana – zawiera witaminy A, B, E, PP, magnet, potas, fosfor, selen, kobalt, białko i błonnik pokarmowy.
Kasza jaglana – zawiera żelazo, potas, fosfor, wapń i witaminy z grupy B. Jest tez źródłem krzemionki (dobry wpływ na włosy i paznokcie).
Kasza orkiszowa – źródło kwasu linolenowego, witamin A, E, D i z grupy B, cynku, miedzi, żelaza, fosforu, magnezu i wapnia.
Kaszka ryżowo – owsiana
Kaszka: 1 szklanka ryżu brązowego naturalnego + 1 szklanka płatków owsianych
Suchą kaszkę przechowuj w zamkniętych pojemnikach.
200 ml wody
4 łyżki stołowe naszej domowej zmielonej kaszki
Przygotowanie: ryż i płatki owsiane zblenduj na drobno. Całość wsyp do gotującej wody. Gotuj do uzyskania oczekiwanej konsystencji. W zależności od ryżu, jakiego użyjemy zwróćcie uwagę, by nie był twardy! (20-30 min). Ugotowaną kaszkę odstaw. Po wystygnięciu zblenduj raz jeszcze. Przełóż do wyparzonych słoiczków. Jeśli jest ciepła odłóż słoiczki „do góry nogami” na 15 minut – gotowe! Przygotowane do długiego przechowywania. Jeśli zamykasz kaszkę zimną, zagotuj słoiczki.
Kaszka amarantusowo – owsiana
Kaszka: 1 szklanka amarantusa + 1 szklanka płatków owsianych
200 ml wody
4 łyżki stołowe naszej domowej zmielonej kaszki
Przygotowanie: amarantus i płatki owsiane zblenduj. Całość wsyp do gotującej wody. Gotuj do uzyskania oczekiwanej konsystencji. Gotujemy około 20 min. Kaszkę możesz zamknąć w słoiczkach, jak w przepisie wyżej.
Kaszka smakowa
Dodaję ulubione owoce! Wcześniej poddane odpowiedniej obróbce.
Termicznej – upieczone, ugotowane (niekoniecznie)
Wcześniej umyte, obrane, bez pestek.
Uwaga! Gęstość kaszki możesz dostosować do potrzeb dziecka poprzez dodanie większej bądź mniejszej ilości wody. Nawet w trakcie podgrzewania porcji przed posiłkiem możesz ją rozrzedzić. TO MY, RODZICE, NAJLEPIEJ ZNAMY SWOJE DZIECI. POZNAJĄ SMAKI DZIĘKI NAM. TWÓRZ SMACZNE, WYJĄTKOWE I ODŻYWCZE PROPOZYCJE DAŃ DLA SWOJEJ POCIECHY.
- POST o domowych sposobach na przeziębienie znajdziesz TUTAJ. Przykładowe PRZEPISY!
Mam pytanie odnośnie przygotowywania kaszki ryżowo-owsianej. W przepisie jest napisane,że należy zmielić składniki. Ale przecież na każdym opakowaniu ryżu jest napisane, że najpierw należy go dokładnie wypłukać aby pozbyć się zabezpieczających ich przed insektami proszków. Ten sam problem miałam z kaszą jaglaną. Za nic nie chciała wyschnąć…Jak sobie z tym poradzić?
a czy do tego ” gotowego słoiczka” dodajemy mleko ?
Nie, nie. W słoiczku powinna być sama kaszka z przepisu 🙂
Świetnie, w końcu jakiś konkretny pomysł na kaszki! Ile czasu można przechowywać taką zawekowaną kaszkę? W jakiej ilości dodajemy owoce? 🙂
Cieszę się, że moje przepisy przypadły do gustu 😉 Moje słoiczki były zagotowanie i odłożone na 15 minut do góry nogami.
Wytrwały 10 dni w lodówce (nie mam spiżarni) 🙁 a kwestia owoców zależy od … tadam! – dziecka 🙂 U nas zdarzały się dni bardziej, inne mniej kaszkowe, ale te same przepisy stosuję do dziś, modyfikując nowościami!
Owoce możesz dodać w dowolnej ilości. U mnie to był dodatek, bo na inny posiłek tez planowałam owoc. Ale owoce to fajne rozwiązanie ze względu na smak! Poza tym dobrze zacząć od kaszki zwykłej, bez dodatku słodkich owoców, żeby dziecko poznało smak samej kaszki i go zaakceptowało. Warto w ten sposób próbować, kolejnym etapem niech będzie dodatek owocu. Taka zawekowana kaszka może postać dobrych kilka dni w lodowce nawet tydzień! Ale sprawdź sprzed podaniem czy jest dobra 🙂
Cześć z nieba mi spadłaś!!! Właśnie zaczynamy przygodę z kaszkami jak na razie do menu weszła kaszka 5 zbóż z Hipp. Jedyny skład który jest ok. Ale zawsze chciałam gotować zwykłe kaszę a rano nie mam czasu więc takowe słoiczki będą zbawieniem 😁 i na prawdę takie kaszki tyle mogą postać??? Owoce wekuje, obiadki też ale o kaszy nawet nie pomyślałam. Pozdrawiam 😉
Cieszę się bardzo! Kaszki możesz komponować naprawdę w dowolny sposób w zależności od preferencji maludy 🙂 fajnie próbować wszystkiego, a na tej bazie sprawdzać, co dziecko akceptuje i co mniej. Tak, kaszki przechowywane w lodowce, zagotowanie mogą chwile dłużej postać 😉
Cześć, dzięki za super przepisy!
Proszę tylko o podpowiedź czy kaszki podajesz w butelce czy na łyżeczce?
Dodawanie swojego mleka (z piersi) jest możliwe? Konieczne?
Dziekuje!
Hej! Cieszę się bardzo, że moje przepisy na kaszki się sprawdziły. Kaszkę podawałam na łyżeczce 😉 traktowałam je jako posiłek stały, normalny np. śniadanie. Bardzo dbałam o to, żeby Helena nauczyła się, że mamy w miarę (!) stałe pory posiłków i każdy ma swoj charakter 🙂 Myślę, że tutaj też wszystko zależy od wieku dziecka. Uwielbiałam gotować jej kaszki, robię to dalej z owsiankami i różnymi dodatkami 😉 Kaszki gotowałam na wodzie, a maminego mleka nie powinno się gotować. Jeśli dziecko jest starsze i zdecydujesz o tym, możesz robić owsianki / kaszki na mleku krowim 🙂 ściskam mocno!
Witam. A od jakiej kaszki zacząć rozszerzenie diety. Moze być tylko ryżowa? Też da się ja przechować w słoiczkach? I jeszcze co oznacza np w przepisie 4 łyżki stołowe naszej domowej zmielonej kaszki?
Dziękuję za przepisy.
Czy zmielone suche płatki owsiane mogą służyć jako kaszka instant?
Czy podobnie będzie że zmieloną kaszą gryczaną lub jaglaną?
Pozdrawiam serdecznie
Jak najbardziej 😉 To uproszczona forma kaszki dla najmłodszych. Kaszę jaglą i gryczaną możesz potraktować podobnie, świetny pomysł!
Witam. Właśnie zaczynam przygodę z kaszkami 😊 Mam pytanie. Podała Pani w przepisie zeby gorowac kaszki 20-30 min. Suche płatki i ryż zmiksowałam więc jak chce na bieżąco gotować to chyba mogę krócej niż 20 min? Rozumiem że te 20-30 min się gotuje wtedy gdy gotujemy większą ilość lub jak ziarna nie są zmiksowane, tak?
Cześć! Oczywiście, każdy gotuje wg uznania, porcji wody i ilości dodatków np. płatków owsianych czy ryżu (..) Gotuje się do odpowiedniej „konsystencji” i miękkości 😉 Może być krócej!
Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam 😊
Ściskam mocno i życzę smacznego dla malucha! 😉
Wiem, że artykuł ukazał się już dawno temu, ale mam nadzieję, że ktoś mi tu jeszcze odpowie na moje pytanie…
Czy którąś z kaszek mogę podać na kolację, żeby synek troszkę dłużej pospal? Zaznaczę, że już jesteśmy w trakcie rozszerzania diety… Warzywa, owoce, kaszki (niestety kupione, ale od dzisiaj będą już przygotowane w domu).
Cześć! Masz rację, pomyślę nad nowym tekstem o kaszkach, bo przepisów mam mnóstwo. Wszystkie sprawdzone przez moja córkę, je do dnia dzisiejszego i cieszę się, ze ten nawyk jej został. Jeśli chodzi o kaszki to kazda jest smaczna. W zależności od tego, jakie owoce i warzywa już jada. Nigdy na wieczór nie podaje się „nowości” i produktów, które dopiero poznaje. Gdyby przydarzyła się chwilowa niestrawność to lepiej przejść ją w ciągu dnia. Może zdecyduj się na konkretny rodzaj kaszki np zmieszaj te, które już je i przygotuj ze znanym produktem (Owoce lepiej do południa). Może zaproponujesz dziecku „kolacje” z gotowanym… Czytaj więcej »
Od jakiego wieku można przygotować takie kaszki?
Od momentu, w którym zdecydujesz się na rozszerzenie diety. Nie ma już „okienka tolerancji” na gluten, wiec trzeba zwrócić uwagę na sygnały, które daje dziecko – czy jest już gotowe na pierwsze posiłki 🙂 tutaj tekst: http://www.rodzinneokruszki.pl/gotowosc-dziecka-do-samodzielnego-jedzenia/
Oczywiście pierwsze kaszki bez mleka krowiego 😉 Buziaki!
A dlaczego bez mleka krowiego? Znam opinię, że mleko krowie jako dodatek do potraw może być używane od początku rozszerzania diety, jedynie nie może być do picia jako zastepstwo mleka mamy czy mm…
Super pomysł z tymi kaszkami! Właśnie czegoś takiego szukałam.
Czy amarantus powinien być surowy czy ekspandowany?
Cześć! Sama niedawno wpadłam na pomysł, żeby robić szybkie domowe kaszki, ponieważ tu gdzie mieszkam nie mamy takiego wyboru jak w Polsce. Mam pytanie, jak pozbyć się goryczy z kaszy jaglanej/komosy?Czy przed mieleniem np.prażenie ziaren/poddanie ich wysokiej temperaturze wyeliminuje ten smak goryczy? Czytałam też, że płatki owsiane powinny być moczone w wodzie przed podaniem :/… Wymoczone np. przez noc z kroplą cytryny powoduje wypłukiwanie niezdrowych fitynianów. Tu cytat np.: „Płatki owsiane zawierają fityniany, związki antyodżywcze, które utrudniają wchłanianie min. wapnia (ale także cynku, żelaza) wiążąc go w przewodzie pokarmowym w trudno rozpuszczalne sole a tym samym uniemożliwiają jego wykorzystanie przez… Czytaj więcej »
Czy trzeba kaszki blendować jak są suche? Czy można je np. zblendować dopiero po ugotowaniu?Jaka jest różnica?W długości gotowania?