OBALAMY MITY O PICIU ALKOHOLU W CIĄŻY

4181 wyświetleń 0 Comment

Aż 2% kobiet lekarz zalecał picie niewielkich ilości alkoholu w ciąży, a 55% kobiet nie otrzymało od lekarza żadnych informacji dotyczących spożywania alkoholu w ciąży (Wojtyła i wsp., 2012). Połowa ciąż w Polsce nie jest planowana, więc kobieta może dowiedzieć się o ciąży po kilku tygodniach jej trwania. Na każdym etapie rozwoju dziecka alkohol może zaburzać jego prawidłowy rozwój. Co trzecia kobieta w wieku 18 – 40 lat piła alkohol w trakcie ciąży (Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych). W Polsce rodzi się więcej dzieci z zespołem FAS niż z zespołem Downa. Druzgocące dane.

Znacie stwierdzenia, że piwo wspomaga laktację? Czerwone wino zwiększa poziom żelaza i poprawia morfologię krwi? Rozluźnisz się dzięki lampce wina? To mity, które niestety zbyt często padają również z ust lekarzy. Tymczasem naukowcy potwierdzają, że nawet najmniejsza dawka alkoholu może mieć wpływ na rozwój dziecka w łonie matki. Bez znaczenia jest czy mowa o kilku łykach piwa, okazjonalnego szampana czy wina.

Alkohol to najbardziej rozpowszechniona i dostępna używka, która w określonych przypadkach nie powinna być stosowana choćby w najmniejszej ilości. Taką okolicznością jest czas ciąży.

Łożysko nie jest skuteczną barierą dla alkoholu. Przedostaje się on bez żadnych przeszkód przez łożysko i bezpośrednio dociera do dziecka zaburzając jego prawidłowy rozwój przez wszystkie trzy trymestry ciąży. Myślę, że to kwesta niewiedzy, więc chciałabym wszystkim uświadomić, że dziecko metabolizuje alkohol dwukrotnie dłużej niż matka z uwagi na niedojrzałość enzymatyczną wątroby! (Warzycha i in.,2013)

Jeśli jest Wam trudno wyobrazić sobie, jak alkohol zaburza etapy rozwoju dziecka to przeczytaj o zmianach w każdym trymestrze ciąży, jakie mogą wystąpić:

  • W pierwszym trymestrze alkohol zaburza powstawanie i migrację komórek, co może spowodować samoistne poronieniem dysfunkcje ośrodkowego układu nerwowego, bądź powstanie wad rozwojowych (serca, dysfunkcji wątroby, deformacja twarzoczaszki).
  • W drugim trymestrze pogłębiają się charakterystyczne zmiany dysformiczne i uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego i nadal istnieje ryzyko poronienia.
  • W trzecim trymestrze nasileniu ulegają powstałe już zmiany OUN, a najbardziej wrażliwym na działanie alkoholu jest hipokamp. Może też dojść do przedwczesnego porodu albo zaburzeń w prawidłowym rozwoju mózgu, zmysłu wzroku i słuchu.
Ciąża

W ciąży z Heleną, 2016r.


MITY NA TEMAT PICIA ALKOHOLU W CIĄŻY

Lekarz powiedział, że w tygodniu mogę wypić jedną bądź dwie lampki czerwonego wytrawnego wina.

Zmień lekarza. Prawdopodobne, że Twój lekarz może nie wiedzieć o negatywnym wpływie alkoholu na prawidłowy rozwój dziecka. Jak widać nie wszyscy posiadają wiedzę na temat teratogennego działania alkoholu na płód. Być może lekarz aprobuje mniejsze dawki alkoholu u kobiety, która nie jest skłonna do abstynencji w ciąży. Natomiast ta postawa jest niezgodna z rekomendacjami i naukowymi doniesieniami o teratogennym działaniu alkoholu. Warto wtedy zaproponować leczenie u specjalisty.

Koleżanka piła alkohol w ciąży i jej dziecko urodziło się zdrowe.

Jeden łyczek nie zaszkodzi? Nie każde dziecko urodzi się z problemami widocznymi w okresie noworodkowym, dojrzewania albo dorosłości. Każda ciąża przebiega inaczej, ale faktem jest toksyczne działanie alkoholu na rozwijające się w łonie matki dziecko. Niektóre uszkodzenia, będące efektem płodowej ekspozycji dziecka na alkohol mogą uwidocznić się dopiero w wieku szkolnym (później też!), jak problemy z nauką, zachowaniem, koncentracją.

Jedna lampka wina nie ma wpływu na rozwój dziecka, poza tym poprawia trawienie.

Alkohol dociera do dziecka bez względu na ilość, jaką spożyje mama w ciąży. Nie ma takiej ilości alkoholu, która nie przedostałaby się do łona matki.

Łożysko chroni dziecko przed alkoholem

Łożysko nie chroni dziecka przez żadną, nawet najmniejszą ilością alkoholu. Nie ma takiej ilości alkoholu, która nie przedostałaby się do łona matki.

Tylko uzależniona kobieta od alkoholu może urodzić dziecko z FASD

Każda ilość alkoholu, którą spożywa kobieta w czasie ciąży stanowi ryzyko dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Jeśli dziecko wygląda normalnie to musi być zdrowe. Alkohol przyczynia się wyłącznie do zmian fizycznych.

Ponad 85% dzieci, które narażone były na szkodliwe działanie alkoholu w życiu płodowym nie ma wrodzonych wad fizycznych tylko deficyty poznawcze i problemy z zachowaniem. Spektrum zaburzeń wywoływanych przez alkohol jest bardzo duże.

Piwo bezalkoholowe jest bezpieczne

Piwo bezalkoholowe może zawierać alkohol (0,4 – 0,5%)

FAS można wyleczyć

Niestety dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym jego skutki będą odczuwały przez całe życia.


OD CZEGO ZALEŻY RYZYKO WYSTĄPIENIA FASD?

FASD – Spectrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych to zaburzenia rozwoju występujące u dzieci matek pijących alkohol w czasie ciąży.


ILOŚĆ WYPITEGO ALKOHOLU PRZEZ MAMĘ

Wcale nie trzeba być osobą uzależnioną od picia alkoholu, pijącą szkodliwie lub ryzykownie,  aby zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Nie znamy dawki „bezpiecznej ilości alkoholu” w ciąży. Nie ma takiej dawki, bo każda mała ilość wiąże się z ryzykiem. Jedynie abstynencja chroni dziecko przed FASD.

WZÓR PICIA

Niezależnie od wzorca, alkohol stanowi zagrożenie dla prawidłowego rozwoju dziecka w życiu płodowym.

CZĘSTOŚĆ PICIA

Biorąc pod uwagę wyniki badań, największe ryzyko wystąpienia deficytów poalkoholowych u dziecka, wiąże się z epizodycznym upijaniem się matki w czasie ciąży, bądź umiarkowanym spożywaniem napojów alkoholowych przez okres całej ciąży.

Zaburzeniom prawidłowego rozwoju dziecka w życiu płodowym, będących efektem działania alkoholu, można w 100% zapobiec przez abstynencję w trakcie ciąży.


CO U DZIECKA POWODUJE ALKOHOL PITY PRZEZ MATKĘ W CIĄŻY?

  • Niską wagę urodzeniową
  • Obniżenie odporności
  • Opóźnienie wzrostu
  • Deformację ciała i twarzy
  • Trudności w myśleniu, zapamiętywaniu
  • Problemy z artykulacją
  • Trudności w utrzymaniu równowagi
  • Trudności w życiu społecznym
  • Impulsywność i nadpobudliwość
  • Problemy z koncentracją
  • Problemy z sercem, nerkami, wzrokiem i słuchem
  • Konieczność kontroli i nadzoru dorosłych

OBALAMY MITY

Czy istnieje bezpieczna ilość alkoholu w ciąży? NIE

Czy picie alkoholu w ciąży może utrudnić zajście w ciążę? TAK

Czy picie alkoholu może doprowadzić do poronienia? TAK

Czy piecie alkoholu po pierwszym trymestrze jest bezpieczne? NIE

Czy dziecko może urodzić się z symptomem głodu alkoholowego? TAK

Czy w trakcie karmienia piersią można sięgać po napoje alkoholowe? NIE

Dowiedziałam się, że jestem w 6 tygodniu ciąży, a w ostatni weekend wypiłam piwo.
Czy moje dziecko będzie miało FASD? Każda ilość alkoholu przedostaje się do dziecka.

5/5 - (1 vote)

Oceń:

5/5 - (1 vote)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x