Problem z grzecznością wcale nie polega na byciu grzecznym i niegrzecznym. Problem jest wszechobecny, problem jest również w nas. Diabeł tkwi w szczegółach, czyli w naszej ocenie zachowania dziecka – było grzeczne czy niegrzeczne. Jak odnaleźć się w emocjach? Myślisz, że dziecko zawsze rozumie, dlaczego zostało ocenione za „grzeczne”? Niestety, nie. Jeśli dziecko często słyszy, że jest niegrzeczne, zaczyna myśleć, że takie jest. Co dalej, jaki rezultat? Zaczyna się tak zachowywać.
Dlaczego wolimy dzieci, które „nie sprawiają problemów”?
Niestety, na takie dzieci nie zwracamy uwagi. Jest im ciężko prosić o pomoc, gdy jej potrzebują, ale nie sygnalizują też, kiedy dzieje się coś złego.
Aby wychować dziecko zdolne do dobrego funkcjonowania w świecie i radzenia sobie z problemami życia codziennego, zadaj sobie pytanie. Zastanów się, dlaczego tak bardzo zależy Ci na tym, by dziecko było posłuszne?
Czy wtedy każdy dzień wydawałby się łatwiejszy? Może myślisz sobie, że łatwiej przyjdzie Ci kontrola i zapewnienie bezpieczeństwa dziecku? Nie będziesz się wstydził przed znajomymi?
Czy zawsze trzeba być „grzecznym dzieckiem”?
Przecież grzeczność ma wiele znaczeń. My, dorośli, tak często używamy tego określenia, że dziecko często nie wie, o co nam chodzi. By dzieci łatwiej mogły rozszyfrować rodziców – mówmy wprost, czego od nich oczekujemy. Rozmowa, rozumienie się nawzajem jest bardzo ważne. Nie tylko nasze żądania się liczą! Wyobraź sobie, że żyjesz w świecie nakazów, zakazów i rozkazów. Wyobraź sobie życie w świecie „zrób to i tamto”, aż wreszcie w świecie „na nie!”
Nasze zachowania, zachowania dorosłych i wygórowane oczekiwania względem dzieci nierzadko są przyczyną potęgowania problemu. Często im bardziej naciskamy, tym większy opór spotykamy. Takie życiowe, prawda? Przypomnij sobie, jakie emocje towarzyszyły, kiedy z ust rodziców słyszałaś, że jesteś flejtuchem. Zalewał Cię rumieniec, wstyd, zażenowanie? Miałaś ochotę wszystko nagle naprawiać, czy zamykałaś się w sobie albo uciekałaś (jak to niegrzeczne dziecko), bo przecież i tak nie podołasz oczekiwaniom? Zwróćcie uwagę, że nieposłuszeństwo dzieci wyzwala w nas, dorosłych, często złość nieadekwatną do sytuacji. W nagłym wybuchu gniewu cofamy się do czystego egocentrycznego stanu, w którym empatia się wyłącza. Jesteśmy wtedy świadomi jedynie naszego własnego stresu i własnych potrzeb.
Czy zdarzało Ci się powiedzieć coś raniącego i przykrego? Wyrzucaliście z siebie worek rodzicielskich wyrzutów? Nagle wyszedłeś z pokoju i się uspokoiłeś. Siedziałeś tam, dopóki nie ochłonąłeś, walcząc z gniewem, póki Twoja kora przedczołowa nie wróciła do pracy, dopóki nie byłeś w stanie zacząć się zastanawiać, o co właściwie chodziło. Uspokoiłeś się i wróciłeś do dzieci, by znów zająć się nimi z troską i miłością, podczas gdy one przeżyły stan zalania emocjami. Na ich twarzach i ciele malował się lęk, smutek, a może złość.
Posłuszeństwo „niegrzecznego dziecka”, czyli jak odnaleźć się w emocjach
Rodzicu zatrzymaj się i zastanów. Czy nie uderza Cię to zdanie? „Posłuszne dziecko w życiu dorosłym nadal będzie szukało osoby, której będzie mogło być posłuszne.” Jak bardzo zależy Ci na tym, by nasze dzieci stały się samodzielnymi dorosłymi, odpowiedzialnymi za swoje czyny i decyzje? I co jesteś w stanie zrobić, żeby tak było?
Zdaje się, że jedyną najbardziej skuteczną radą, którą należałoby skonsultować z samym sobą to: traktować dziecko tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. Najgorszymi czynnikami, które niszczą każdą relację to obrażanie, poniżanie i porównywanie.
Pamiętaj, że rozwój to różnorodność doświadczeń, przestrzeń i możliwość popełniania błędów. Rozwój to poznawanie świata, ale i siebie. Spełnianie oczekiwań rodziców hamuje poznawanie własnego „ja” i uniemożliwia rozwój. Dziecko nie umie czytać swoich potrzeb ani też marzeń, nie potrafi wyznaczyć sobie celu. Czy aby na pewno dziecko wychowywane do posłuszeństwa będzie umiało radzić sobie w życiu?
Ćwiczenia dla dziecka
Płacz
Kiedy jest Ci smutno, masz ochotę płakać, to normalne. Niekiedy słyszysz, że nie powinniśmy płakać, bo tylko beksy płaczą. To kłamstwo! Płacz przynosi ukojenie, ulgę, jest zdrowy i potrzebny.
Ćwiczenie:
Co ma w sobie Twoja łza? Narysuj ją.
Smutek
Może zechcesz bliżej poznać swój smutek? Może być inny niż mamy czy taty.
Ćwiczenie:
Uzupełnij zdanie poniżej.
Ja smutek, mówię Ci o tym, że …
Ja smutek, pomagam Ci w …
Smutek
Ćwiczenie:
Narysuj siebie! Myślę, że potrafisz. Zaznacz i pokaż, w którym miejscu ciała doskwiera Ci smutek. Jak się wtedy czujesz?
Radość
Chcesz więcej radości w życiu? Chciałbyś ją w jakiś określonych sytuacjach? Wyślij jej zaproszenie!
Ćwiczenie:
Narysuj zaproszenie radości do sytuacji, w której chciałbyś ją mieć.
Post powstał we współpracy
MAGDALENA KIERZEK, moja siostra, magister psychologii i dyplomowanym socjoterapeutą dzieci i młodzieży – ukończyła studium socjoterapii i psychoterapii dzieci i młodzieży w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Praca jest jej pasją, miłośniczka prawdziwej herbaty oraz pasjonatka sportów zimowych.
magdalena.kierzek2@gmail.com
KINGA STĘPIEŃ, o macierzyństwie z nutką ironii, dużą dawką wiedzy i pełnych miłości wyznań. U LADY GUGU znajdziesz teksty, które inspirują i wzruszają. LADY GUGU to punkt widzenia mamy, rodzinny styl życia pełen drobnych radości. Jak ja, rozgościła się we własnym domu, czekając na najpiekniejszą, zarazem najtrudniejszą rewolucję życia.
Napracowałam się, żeby napisać dla Ciebie ten POST. A przecież tworzymy to miejsce razem i miło mi będzie, jeśli zostaniemy w kontakcie. Możesz:
|
Trudno opanowac emocje rano kiedy mamy wiecznie za mało czasu, a mała królewna ma na wszystko czas a wstanie, ubranie sie, umucie zębów, uczesanie i ubranie butow i kurtki zajmuje 45 minut… poganiajac ją 😉 ale codziennie pracujemy i staram sie budzić jeszcze szybciej
Tak trzymać! Wiem, ze jest trudno, ale staraj się zachować spokój. Postaraj się wydłużyć ten czas – pomoże to tez tobie zachować tak ważna cierpliwość i opanowanie. Z czasem konsekwentnie (choć nie lubię tego słowa) zmniejszaj ten czas 🙂