Nie panikuj, działaj! Co robić, gdy dopadnie rotawirus? Dietetyczne wskazówki

3943 wyświetleń 0 Comment
Bardzo często pytacie o żywienie niemowląt podczas biegunki. Staram się odpowiadać Wam na bieżąco, ale rotawirusy są tak często przez Was poruszanym zagadnieniem, że postanowiłam o tym napisać. Dieta na rotawirusa? Nie ma cudów, ale jest kilka zasad, które trzeba wprowadzić. Warto je znać, powinnyśmy je znać, więc krok po kroku podpowiem, jak działać dietetycznie. 

Rotawirus. Czym jest?

To grupa wirusów będąca najczęstszą przyczyną biegunki u dzieci i niemowląt. 

W jaki sposób można zarazić się rotawirusem?

  • Drogą pokarmową
  • Przez bezpośredni kontakt z chorym lub wydalinami (katar, kaszel, brudne ręce, rozmowa, kichnięcie, ślina)
  • Styczność z brudną powierzchnią (zabawki, stolik, podłoga)
Niestety rotawirusy utrzymują się na skórze nawet do 4 godzin! Nie jesteśmy w stanie zniwelować ich nawet poprzez odpowiednie środki higieny. Dlatego też zakażenie przez kontakt z osobą chorą jest tak banalnie łatwe! Co dopiero, jeśli chodzi o kontakt dziecka z brudną powierzchnią? Podłoga, zabawki, stoliki, klamki (…)? Po prostu wszystko! Zakażenie gotowe. Moja wizualizacja jest aż nadto zbyt realistyczna. Zdrowe dziecko bierze do buzi zabawkę podaną przez osobę, która (niechcący!) przeniosła na rękach rotawirusa. 
Rotawirus jest tak przebiegły, że trudno zapobiec zakażeniu. Bo jest tak bardzo zakaźny, bo jest tak łatwy w przenoszeniu, przez co nie zmyjesz go z rąk wodą z mydłem, a wydalany jest z organizmu przed wystąpieniem objawów i wiele dni po ich ustąpieniu. 

Objawy zakażenia! 

  • Wymioty. Najczęściej trwają 1-2 dni, 3-4 razy na dobę. 
  • Biegunka. Luźne stolce, wodnista biegunka. Dziecko wypróżnia się do 10 razy na dobę!
  • Gorączka
Uwaga! Biegunka powoduje odwodnienie. Zatem, jeśli obserwujesz u swojego dziecka nasilone objawy, gdzie biegunka i wymioty są zbyt częste i gwałtowne zgłoś się do lekarza bądź na pogotowie. Taki stan grozi zaburzeniem prawidłowego funkcjonowania organizmu (niedobór istotnych pierwiastków i wody).

Dieta przy nasilonych biegunkach i wymiotach 

  • Niezbędne są płyny. Wskazane nawadnianie, wręcz konieczne! Najważniejsze!
  • W zależności od samopoczucia i stanu dziecka określ jak często i ile płynów podawać.
  • Kilka łyżeczek (2-3), co kilka minut. Mniejsze, a częstsze dawki.
  • Może być to również herbatka napar.
  • Pamiętaj, ze ciepłe napoje mogą nasilić wymioty. Taki schemat zachowaj przez około cztery godziny od czasu ostatnich wymiotów, wstrzymaj się od podawania dziecku posiłków stałych.
  • Jeśli karmisz piersią – nie przerywaj karmienia! Przystawiaj dziecko częściej niż zwykle. 
  • Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym podaj dziecku wywar z marchewki (tzw. marchwianka), banan również ma właściwości zapobiegające biegunkom. Często przy rotawirusach uszkadzany jest nabłonek przewodu pokarmowego, co może skutkować nietolerancją laktozy i nasiloną przez chwilę biegunką. Nietolerancja laktozy po zakażeniu rotawirusem, po obfitych biegunkach i wymiotach może trwać jeszcze jakiś czas. Najczęściej dwa, trzy tygodnie. Odstaw na chwilę mleczne produkty, a po kilku dniach wprowadzaj powoli do diety dziecka produkty fermentacji mlecznej: jogurty, kefiry, maślanki. Ma to na celu wytworzenie enzymu laktazy, który potrzebny jest do rozkładu laktozy zawartej w mleku. Proces jest niezbędny, by przewód pokarmowy malucha zaczął poprawnie pracować. 
Zrównoważone odżywianie pozytywnie wpływa na układ pokarmowy dziecka. Nie ma diety na rotawirusy. Jest racjonalne jedzenie i odpowiednie nawadnianie.
Jeśli dziecko traci apetyt – trudno, ma do tego prawo, bo źle się czuje.
Pamiętaj, żeby piło, bo to bardzo ważne!
5/5 - (1 vote)

Oceń:

5/5 - (1 vote)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x