Jak skutecznie się odchudzać? Pomyśl o noworocznym postanowieniu, bo karma wraca.

2158 wyświetleń 0 Comment
Jak skutecznie walczyć z nadprogramowymi kilogramami? Czarodziejska różdżka za machnięciem, której zamieniasz się w lekkiego motyla nie istnieje. Nie istnieją też diety cud, czary mary i żabie eliksiry odcinające nam tłuszczyk tu i ówdzie. Jak skutecznie się odchudzać?

Chciałabyś, by nowy rok przyniósł dobre zmiany. Zakładasz sobie limity, robisz wytyczne, sporządzasz listy i buszujesz w internetach w poszukiwaniu diety cud. Cud, bo tak trzeba nazwać decyzję podjętą w popłochu, pod lekką presją. Bo przecież wszyscy mają noworoczne postanowienia, więc i mi wypada. Często przejmujemy czyjś noworoczny cel za własny. Albo wymyślasz coś na prędko, byle co, byle było. Myślisz po chwili – w zasadzie czemu nie – kilka kilogramów mniej, dobrze zrobi. I właśnie tutaj pojawia się mała niezgodność. Realizujesz oczekiwania innych i tym samym nie pamiętasz, nie znasz i nie odkrywasz swoich pragnień!

Jakie masz noworoczne postanowienia?


Pamietam czas, kiedy zapytana o postanowienie noworoczne odpowiedziałam „nie mam”. Widziałam w jakie osłupienie wyprawiłam rozmówcę. Bo jak śmiem nie mieć postanowień noworocznych. Wtedy powiedziałam, że „chcę być po prostu szczęśliwa”. Od wielu lat się realizuję, w mniejszym lub większym stopniu. Najważniejsze to poznać swoje pragnienia. Są chwile kiedy skupiam się na rodzinie, na pracy, na wprowadzaniu nowinek kulinarnych do kuchni, są dni kiedy oddaję się swoim pasjom. Ale wszystko w swoim rytmie i w zgodzie ze swoimi potrzebami.


Jak dobrze zaplanować noworoczne postanowienie, którym jest odchudzanie?


Nie podejmuj decyzji pochopnie. Zastanów się nad tym, czego potrzebujesz. Zależy Ci na zrzuceniu kilogramów, pracą nad sylwetką, a może zmianą nawyków żywieniowych? Skup się na najważniejszym celu i pod tym kątem planuj zmianę.

Masz dużo czasu. Zastanów się ile razy podejmowałaś próby odchudzania i co było przyczyną niepowodzeń. Pomyśl, co dawało Ci satysfakcję. Motywacja to połowa sukcesu, a świadomość popełnianych wcześniej błędów jest bezcenna.

Zacznij od małego celu. Metoda małych kroczków to klucz do sukcesu. Nie zakładaj na samym początku celu, który może Cię przerosnąć albo przytłoczyć. Odchudzanie to długi proces. Pomyśl, ile czasu zajęło Ci magazynowanie obecnej wagi. Więc czy racjonalne będzie zrzucenie kilogramów w tempie ekspresowym? Doskonale wiesz, czym to grozi.

Wyznacz sobie realne postanowienie, które jest w Twoim zasięgu. Spróbuj oszacować, ile czasu zajmie Ci zmiana np. trzy miesiące, pół rok, a może rok? Pomocne są kontrole u dietetyka klinicznego, pomiary składu ciała i rzetelne analizy, które wskażą odpowiedni kierunek zmian. Pomogą w analizie błędów i poprowadzą w odpowiednim kierunku. Rozmowa i praca z psychodietetkiem jest na wagę złota. Jestem zwolenniczką psychologii żywienia. Warto być pod kontrolą specjalisty!


Jak skutecznie się odchudzać?

  • Pamiętaj, że to Ty jesteś odpowiedzialny za swoje zmiany. Trenera nie wykupisz na własność, a dietetyk nie wyskoczy Ci z lodówki i nie pogrozi palcem. Weź odpowiedzialność za swoje decyzje i wybory.
  • Pomyśl nad planem. Zastanów się, co najłatwiej będzie Ci wdrożyć w życie. Jakie zmiany są dla Ciebie akceptowalne na początku? Wg mnie najlepszą jest metoda małych kroczków, bo każda zmiana nawet ta „bardzo pożądana i upragniona” daje uczucie pewnego dyskomfortu, ponieważ to po prostu zmiana!


  • Odpowiedz sobie na pytanie dlaczego chcesz słudnąć 2kg / 5kg / 18 kg. Czy poczujesz się atrakcyjniej? Lepiej? Będziesz zdrowsza.
  • Pamiętaj, że organizm inaczej reaguje na każde następne zrzucanie kilogramów. Prawdopodobnie nie zareaguje tak samo, jak za pierwszym razem – teraz będzie słabiej, mniej spektakularnie. Dlaczego? Zastanów się, ile masz za sobą prób i czy też dałabyś się tak nabierać? Jestem zwolenniczką małych zmian, ale na stałe. Systematycznie i do przodu. Wtedy jesteś w stanie zapanować nad organizmem, nie przyczyniając się do psychicznych załamań spowodowanych niepowodzeniami. Powolna, ale zdecydowana zmiana nawyków żywieniowych jest składową sukcesu! Myślę, że praca z psychologiem żywienia jest bardzo potrzebna, jeśli nie na pierwszym miejscu! Po jakimś czasie pracy z psychodietetykiem, dieta nie będzie dla Ciebie ogromną zmianą i wydarzeniem, pod które musisz wymieniać lodówkę, garnki i rodzinę.

Jak skutecznie się odchudzać? Jeśli postawiony cel będzie realny – podołasz mu, jeśli weźmiesz pod uwagę wcześniejsze wskazówki! Ale każde wyzwanie niesie ze sobą ryzyko porażki i nie zapominaj o tym. W procesie odchudzania są wzloty i upadki – musisz o tym wiedzieć. Zastanów się, jakie wyzwania Cię czekają? I jak w razie większych trudności sobie z nimi poradzisz? Jakie rozwiązania będziesz mieć w zasięgu ręki?

Co posiejesz to zbierzesz, karma wraca. Pamiętaj, żeby swój rozwój postawić ponad wszystkie okoliczności. 


 

4.9/5 - (10 votes)

Oceń:

4.9/5 - (10 votes)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x