Stres i cukier – czynniki ryzyka OTYŁOŚCI !

1327 wyświetleń 0 Comment
Buty
C u k i e r – lek na całe zło?
Plaster na nieukojone emocje, nagroda za trudny dzień, słodka przyjemność po obiedzie albo sposób na uzupełnienie energii po nagłym stresie?
Owszem, cukier jako główne źródło glukozy jest niezbędny do funkcjonowania organizmu i zachowania równowagi energetycznej, ale zlitujcie się nad sobą, bo przecież jego nadmiar wyrządza gigantyczne spustoszenie i szkody! Pamiętaj, tak jak w życiu, ważny jest umiar, a tego trzeba się nauczyć.
Niestety panuje wszechobecny brak umiejętności oszacowania, ile cukru jemy! Wydaje się, że łyżka, szklanka, beczka (!) to dla nas jedno i to samo – naprawdę? A to sprawia, ze przekraczamy jego spożycie aż ośmiokrotnie. Przerażajace? Zdecydowanie.
Dlatego:
  • Zapisuj, co jesz
  • Czytaj etykiety
  • Ćwicz
  • Dbaj o regularność posiłków
Wiecie, że przy codziennym i częstym jedzeniu słodyczy w kolejnym etapie zaczyna się proces uzależniania od cukru i tłuszczu? Nie bez powodu występują one w słodyczach ZAWSZE razem! Dlatego mają nas w garści.
Niestety życie w ciągłym napięciu to znak naszych czasów – też nad tym ubolewam. Szwankuje samopoczucie, ale i waga zaczyna wskazywać nie te wartości, których byśmy oczekiwali. Stres ma związek z przemianą materii. Bo zagrożenie i stres – wydzielanie hormonów adrenaliny, noradrenaliny, kortyzolu etc, zaburzają równowagę między greliną a leptyną – odpowiadające za kontrolę uczucia głodu i sytości. Efekt? Jemy bez kontroli! Zamiast jednego cukierka, całe opakowania. A uczucie głodu wciąż nam towarzyszy. Scenariusz jest Wam znany? Co teraz? Odwyk? Eliminacja cukru? Racjonalnie samo nasuwa się na myśl (…) Wykluczyć, wyrzucić, nie myśleć? Co wpływa na Twoją decyzję? Motywacja, stan zdrowia, czynniki genetyczne – owszem wszystko to ma sens. Walcz. Bo przyzwyczajane do słodkiego od najmłodszych lat kubki smakowe domagają się cukru w codziennej diecie. Rozwiązanie. Poznaj słodkiego nieprzyjaciela i podchodź do jego obecności z rozsądkiem i rozwagą. Sukces = umiar.
5/5 - (1 vote)

Oceń:

5/5 - (1 vote)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x