Spacery jesienią mają swój urok, a zimy bez sanek, szczypiących uszu i czerwonych nosków sobie nie wyobrażam. Dlaczego? Bo to urokliwy czas. Rodzinny, pełen gorących uśmiechów i tulenia, żeby cieplej było. Babcia Marzenka zadbała o nas od stóp do głów. Kto, jak kto, ale ona jedna na świecie wie, czego trzeba nam najbardziej! Mierzy naszą familię wzdłuż, wszerz i voila.
Wracając do domu, śnieg skrzypiący pod podeszwą buta przywodził zawsze na myśl grube skarpety, gorącą, rozgrzewającą herbatę z malinami (specjalność dziadka Jasia) albo z goździkami i pomarańczą. Wspólne pogaduchy pod kocem, stópka do stopy, by się ogrzać. Ciepłe skarpetki i wełniane czapy. Kocham ten klimat, nie zabierze nam go zapalenie pęcherza, bo zawsze uda się go uniknąć!
W większości przypadków przeziębionego pęcherza u dziecka pojawia się: ból w nadbrzuszu (ból pęcherza), pieczenie i szczypanie cewki moczowej przy oddawaniu moczu, częstomocz.
Zapalenie pęcherza moczowego to jedna z najczęstszych infekcji bakteryjnych dróg moczowych. Stan ten dotyczy błony śluzowej pęcherza moczowego. W zdecydowanej większości przypadków drobnoustroje, które prowadzą do zapalenia, pochodzą z cewki moczowej.
Układ moczowy dziecka
Cały układ moczowy, przypominający kształtem literę „U”, jest pozbawiony drobnoustrojów, z wyjątkiem końcowego odcinka cewki moczowej. Obecność choćby niewielkiej liczby zarazków świadczy o jego zakażeniu. Objawy zakażenia układu moczowego mogą być nietypowe, dlatego warto wiedzieć, co jest powodem do niepokoju i kiedy szybko trzeba udać się z dzieckiem do lekarza.Przyczyna zapalenia pęcherza u niemowląt
Przegrzane dziecko to nieszczęśliwe dziecko. Wielokroć widzę upocone i zgrzane dziecięce buźki, nie życzę tego ani sobie, ani córce. Znasz to uczucie? Ale dziecko z nerkami na wierzchu to też nie przelewki. Złoty środek? Nadeszła jesień, a wraz z nią w naszych szafach dobrej jakości rajstopy i skarpety. Podkoszulki i sweterki. Grubsze cieńsze. Termometr za okem! Ubieramy się adekwatnie do pogody, kalosze i parasolki też w użyciu. Jak to się mądrze mawia w Skandynawii „nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednie ubrania”.Nie rezygnujemy ze skakania w i po kałużach, lepienia bałwana i ślizgawek, a Wy?
O ile u starszych dzieci można na podstawie objawów ustalić, jaką część układu moczowego zaatakowały zarazki, np. pęcherz lub nerki, o tyle u niemowląt i małych dzieci taki podział nie jest możliwy.
Zakażenie układu moczowego u niemowląt nie dotyczy jednego organu – obejmuje cały układ moczowy.
Jedynym zaś objawem zapalenia układu moczowego u niemowlaka może być gorączka lub brak apetytu. Dlatego gdy termometr wskazuje wysoką temperaturę, a dziecko nie kaszle i nie ma kataru, poproś lekarza o skierowanie na badanie moczu, aby wykluczyć zapalenie układu moczowego dziecka.
Pierwsze objawy zapalenia pęcherza moczowego u niemowląt
Początki. Choroba zwykle zaczyna się podobnie: dziecko gorączkuje, traci apetyt, jest marudne lub popłakuje. Może być rozdrażnione lub przeciwnie, senne. Niektóre dzieci mają obniżoną temperaturę (poniżej 36,6ºC), wymioty, luźniejsze kupki albo biegunkę. Mogą mu również dokuczać wzdęcia.
Czasem zakażenie układu moczowego przebiega skrycie i jedynym objawem bywa słabe przybieranie na wadze lub apatia dziecka. U najmłodszych niemowląt niepokój powinna wzbudzić przedłużająca się żółtaczka.
Ważne! Jedynym objawem zapalenia układu moczowego może być gorączka lub stan podgorączkowy. Dlatego nigdy nie lekceważ nieprawidłowej temperatury u dziecka. Nie zwlekaj, zgłoś się do lekarza.
Jak skutecznie leczyć zapalenie pęcherza u dziecka?
Walka z infekcją układu moczowego jest bardzo ważna, ponieważ jej zlekceważenie lub niewłaściwe leczenie może doprowadzić do uszkodzenia nerek, powstania w nich blizn, a także do sepsy, czyli zakażenia całego organizmu bakteriami, które wywędrowały z układu moczowego. Zgłoś się do lekarza.
Jak zmniejszyć ryzyko zapalenia układu moczowego u dziecka?
- Dbaj, aby podczas gorączki lub biegunki dziecko często piło; w pierwszej kolejności wodę!
- Jeśli malec się tego domaga, przystawiaj go częściej do piersi; karm na żądanie; przystawiaj dziecko do piersi tyle, ile tego potrzebuje!
- Zwalczaj zaparcia, bo sprzyjają infekcjom układu moczowego. Zaparcienajczęściej wzmagają: marchwianka, banany, jagody, ryż.
- Zmieniaj dziecku pieluszki przynajmniej 6 razy dziennie i zawsze, gdy zrobi kupkę. W mokrej pieluszce panują wymarzone warunki do rozwoju bakterii: wilgoć i ciepło.
- Zmieniając pieluszki, dokładnie myj krocze dziecka, najlepiej ciepłą wodą. Jednorazowe wilgotne chusteczki to za mało, zwłaszcza jeśli malec chorował już kiedyś na zakażenie układu moczowego.
- Dziewczynkę podmywaj zawsze od przodu do tyłu, nigdy odwrotnie, bo bakterie z okolicy pupy mogą przenieść się do cewki moczowej. U chłopca delikatnie zsuń napletek (to skórka okrywająca czubek penisa) na ile to możliwe, ale nie rób tego na siłę. Dokładnie umyj siusiaczka, a także pachwiny i pośladki.
- Kupuj pieluszki jednorazowe, których zewnętrzna powłoka jest jak najmniej ceratowa. Im bardziej plastikowa, tym gorzej przepuszcza powietrze i sprzyja rozmnażaniu się drobnoustrojów.
- Jesień w pełni, więc wskoczyłyśmy w ciepłe skarpetki, majtki i rajstopy. Czapki, szale, skarpety i rajtuzy włóż! Niby nic takiego, ale wierzcie mi, działa cuda!
mnie właśnie wczoraj dopadło zapalenie pęcherza, pierwszy raz w życiu i nikomu tego nie życzę, tym bardziej dzieciaczkom. Okropny ból, synka ciężko było mi nakarmić, trochę pomogła tabletka przeciwbólowa, a dziś lecę do lekarza.
Domyślam się, jaki to ból i dyskomfort. A w przypadku dzieci sami musimy obserwować objawy. Dobrze, że idziesz do lekarza! Trzymam kciuki 😉